Wpływ włókna kolagenowego na proces starzenia organizmu


Uncategorized / piątek, 16 lutego, 2018

Starzenie to nieunikniony proces. Pomimo to każdy z nas na indywidualny sposób stara się jak najdłużej powstrzymać czas i zachować młodość jak również zdrowie.

Tabletki z kwasem hialuronowym i kolagenem

Także z wiekiem pogarsza się stan naszej skóry, a czynniki zewnętrzne takie jak promieniowanie UV, wolne rodniki i toksyny nasilają ten proces. Kolagen jest obecny w różnych tkankach organizmu zwierząt, a jego budowa jest zróżnicowana w zależności od oddziaływania oraz miejsca występowania. Kolagen to sprężyste rusztowanie, które służy wzmocnieniu narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba bądź żołądek. Przekształca swoją strukturę pod wpływem czynników zewnętrznych jak obciążenia mechaniczne, zmiany hormonalne oraz naczyniowe.

Kolagen rybi 

Pod wpływem lat w organizmie obniża się poziom witamin oraz minerałów wspomagających naturalną odnowę włókien kolagenowych. Molekuła kolagenu przechodzi przez zjawisko dojrzewania zmieniając jej strukturę a także właściwości fizykochemiczne. Efektem tych procesów jest spadek jędrności oraz elastyczności skóry, a dodatkowo jej wysuszenie i utrata kolorytu. Pojawiają się zmarszczki, głębokie bruzdy na czole bądź też cellulit. kobiet, w szczególności w okresie menopauzy, jajniki zaprzestają syntezować estrogeny, dochodzi do utraty naskórka oraz spadku napięcia skóry właściwej, przez co występuje spadek syntezy kolagenu. Ponadto ulega on zniszczeniu i rozrzedzeniu – zmieniają się jego cechy fizjologiczne oraz chemiczne.

Kolagen na stawy

W przypadku, gdy na skutek choroby pogarsza się stan chrząstki bądź ilość produkowanej mazi jest zbyt mała,zaprzestają one pełnić swoją rolę w zadowalającym stopniu. Przy każdym ruchu występuje niemiły ból, gdyż kości nie są wystarczająco osłonięte. Kolagen odpowiedzialny jest m.in. za produkcję wystarczającej ilości mazi stawowej, wpływa także na stan chrząstki, poprzez zagwarantowanie jej twardości oraz elastyczności. Dodatkowo ogranicza czynność enzymów odpowiadających za bóle reumatyczne i przyśpiesza odnowę zmienionych chorobowo tkanek.